Jestli jste v roce 2019 nabyli, darovali nebo prodali nemovitost, připravte se na papírování pro finanční úřad. Datum podání daně z nemovitosti pro rok 2020 se rychle blíží. Jak postupovat? 

Podle ustanovení § 13a odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí jste povinni podat daňové přiznání u příslušného správce daně z nemovitých věcí do 31. ledna zdaňovacího období. 

 

Příslušný úřad najdete podle adresy nemovitosti

Příslušný finanční úřad se určuje podle adresy nemovitosti. Nikoliv podle vašeho trvalého bydliště. 

Pokud například trvale bydlíte v Praze, ale nemovitost jste nabyli v Brně, daňové přiznání pošlete na příslušný finanční úřad do Brna.

 

Jak daň z nemovitosti pro rok 2020 podat?  

Daňové přiznání k dani z nemovitostí můžete podat přes datovou schránku, poštou nebo osobně na finančním úřadě. 

Stáhněte si formulář pro podání daně z nemovitosti 2020>>


TIP:
Někdy se vyplatí s daňovým přiznáním zajít přímo na pobočku finančního úřadu. Úřednice vám obvykle formulář zkontrolují a poradí s případnými chybami nebo doplněním. Ušetříte tak spoustu času. 

 

Nabyli jste nemovitost před rokem 2019? Stačí jen zaplatit 

Pokud jste nemovitost nabyli dříve než v roce 2019 a daňové přiznání k dani z nemovitostí jste již podali, znovu tuto povinnost již nemáte. Jedinou povinností, stejně jako každý rok, je zaplacení daně. 

 

Daň z nemovitosti máte povinnost zaplatit do 31. 5.  

Podáním daně z nemovitosti v roce 2020 vaše povinnosti nekončí. Nezapomeňte, že daň musíte do konce května také zaplatit. 

S výzvou k zaplacení by se finanční úřad měl sám připomenout. Nicméně doporučuji dát si upomínku do kalendáře, aby vám to náhodou neuniklo.

Související články