Je koronavirus pro realitní trh nebezpečný, nebo je to jen mediální masáž? V souvislosti s rychlým šířením viru s podobné otázky jen a jen hemží. Přečtěte si článek a zjistěte, kde je pravda.

Kolega Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa, sepsal velice zajímavý článek o souvislosti koronaviru a realitního trhu. S jeho svolením vám předáváme informace, které vám odpoví na zásadní otázku: Ovlivní opravdu virus ceny nemovitostí?

Můj klient bude letos na jaře prodávat dva byty a chce z nich financovat nákup rodinného domu, který je ve výstavbě. Pokud by ceny nemovitostí spadly, nebyl by schopen koupit rodinný dům, k jehož nákupu se developerovi smluvně zavázal. Má tedy přirozenou obavu o vývoj cen nemovitostí a zeptal se mě, jak koronavirus může ovlivnit ceny nemovitostí.

Podobné dotazy dostáváme od klientů poslední dobou častěji.

Pandemie a realitní trh

Když v roce 1918 vypukla pandemie španělské chřipky zabila v rozmezí 40 až 50 miliónů obyvatel. Dopady na hospodářství a také realitní trhy byly dramatické. Podobně následky měly morové epidemie ve Středověku, které usmrtily 30 až 60 % populace.

Vliv epidemií a pandemií může mít na realitní trh drastické následky a zmínil jsem ho také v článku Jaké vnější faktory ovlivňují ceny nemovitostí.

O dopadu rozhoduje síla nákazy

Pandemie mohou, ale nemusí realitní trh ovlivnit. O dopadu rozhoduje síla nákazy a její vliv na zdraví obyvatel.

Realitní trh mohou ovlivnit především smrtící epidemie tak i epidemie, které vážně ohrožují zdraví lidské populace i bez smrtelných následků.

Pandemický krizový plán ČR

Krizový plán počítá, že by mohlo Koronavirem v ČR onemocnět až 3 mil. lidí.

To zní děsivě, ale běžnou chřipkou v Česku každoročně onemocní 1,5 až 3,5 mil. lidí a dva tisíce lidí ročně chřipce podlehne.

Z běžné chřipky nikdo nedělá drama, lidé jsou na ni zvyklí a s realitním trhem to také nijak nezamává. S koronavirem je to trochu jiné.

Statistiky o koronaviru

Koronavirus byl poprvé objeven v roce 1937. U člověka byl poprvé prokázán v 60. letech min. století, ale Wuhanský koronavirus (pojmenovaný podle města Wuhan, kde byl poprvé identifikován) je znám až od minulého roku. U tohoto typu koronaviru stále není dostatek informací, abychom byli schopni odhadnout všechna nebezpečí. Vir může během několika měsíců zmizet, např. díky nalezení účinné vakcíny, ale nemusí.

Koronavir se nejčastěji vyskytuje v zimních měsících a zkraje jara. Jeho průběh je věšinou mírný a podobný chřipce. Symptomy trvají běžně 2 – 4 dny. Zdroj: Medicalsciencetoday.com

Následující statistiky jsou výtažkem ze stránek www.worldometers.info/coronavirus (anglicky) ke dni 28. 2. 2020.

Počet nakažených83.726 lidí
Úmrtí2.859 lidí

Aktivní onemocnění

44.191 lidí

Mírný průběh36.100 (82 %)
Kritický stav8.091 (18 %)

Uzavřené případy

39.535 lidí

Uzdraveno36.676 (93 %)
Zemřelo2.859 (7 %)

Úmrtnost 7 % je opravdu velká. Když se ale podíváme na úmrtnost podle věku, zjistíme, že nejohroženější skupinou jsou senioři ve věku 70 let a více. U produktivních lidí do 59 let je úmrtnost velmi nízká.

VěkÚmrtnost
80+ let14,8 %
70 – 79 let8 %
60 – 69 let3,6 %
50 – 59 let1,3 %
40 – 49 let0,4 %
30 – 39 let0,2 %
20 – 29 let0,2 %
10 – 19 let0,2 %
0 – 9žádná úmrtí

Pokud se statistiky úmrtnosti způsobené koronavirem výrazně nezmění, nebude mít zásadní vliv na hospodářství ani na ceny nemovitostí.

Samozřejmě, pokud by epidemie trvala déle nebo nabrala nový rozměr, může se vše změnit. To však v tuto chvíli nikdo neví.

Srovnání s chřipkou

Od začátku letošního roku zemřelo na běžnou chřipku na světě 77.752 lidí (data k 28. 2. 2020), což z ní dělá mnohem většího zabijáka než koronavir. Kadoročně pak zemře na chřipku v rozmezí od 290.000 až 650.000 lidí.

Je 27x větší pravděpodobnost, že vás zabije chřipka než koronavirus.

Zdroj dat: worldometers.info

Jak mohou pandemie ovlivnit ceny nemovitostí

Pokles poptávky

Ceny nemovitostí jsou určeny nabídkou a poptávkou. Pandemie způsobující úmrtí velkého rozsahu či ochromení lidské populace by způsobila pokles poptávky po nemovitostech. Převis nabídky nad poptávkou by vedl k poklesu cen nemovitostí.

Pokles HDP

Smrtelné pandemie by způsobily pokles výkonnosti hospodářství. Pandemický krizový plán ČR předpokládá, že 3 měsíce trvající pandemie může způsobit pokles HDP od 1,5 % až 3 %. To by se projevilo poklesem kupní síly, která utlumí poptávku po nemovitostech.

Pokles kupní síly by také způsobil, že se více lidí dostane do problémů se splácením hypotéky a byli by nuceni nemovitost prodat. Tím by se ještě více zvýšila nabídka nemovitostí na trhu a jejich přebytek by dál tlačil ceny dolů.

Je těžké odhadnout, jestli a o kolik by ceny nemovitostí mohly klesnout v případě velké nákazy koronaviru, protože nevíme, jak se bude nákaza šířit a jaký bude její vývoj a dopad na zdraví obyvatel.

Koronavir zatím ve světle faktů nepředstavuje pro lidskou populaci žádné významné drama. Nebezpečí se může jednou objevit jinde.

Pandemie mohou lidstvo kosit

Zvykli jsme si, že investice do nemovitostí patří k velmi stabilním investicím, ale to mohou smrtelné pandemie změnit.

Viry a baktérie stále mutují a stávají se více odolnější vůči antibiotikům.

Naše znalosti medicíny stále nejsou na tak vysoké úrovni, aby pandemie nemohly lidskou civilizací srazit na kolena.

Máme jistotu, že se neobjeví nové nemoci, které lidskou populaci začnou kosit podobně jako morové epidemie ve středověku nebo již zmíněná španělská chřipka? Nemáme. Nalezení vakcín či účinných antibiotik trvá měsíce až mnoho let a mezitím může populace výrazně zeštíhlit.

Největší rizika mohou představovat zoonomické nemoci, tedy nemoci, přenášené na člověka ze zvířat.

Globální změny klimatu mohou způsobit, že nemoci, které se vyskytují výlučně v subtropických oblastech se mohou čím dál více objevovat i v Evropě.

Skutečně vražedná, a přitom reálná může být např. mutace baktérie Yersinia Pestis (původce moru) s bakterií Enterokoka, která se běžně vyskytuje ve střevech člověka. Některé druhy enterokoků jsou rezistentní vůči všem dosud známým antibiotikům. Dnes se dá mor léčit anitbiotiky, ale pokud by Yersinia Pestis získala schopnosti enterokoka, následky pro lidskou populaci mohou být nedozírné. Výzkumné týmy po celém světě hledají odpověď na otázky, jak se proti takovým nebezpečím chránit, odpověď bohužel zatím neznají.

Na závěr

Příroda je mocná a lidské poznání stále tak omezené. Mějme proto před silami přírody respekt a v sobě pokoru. Bohužel obojí lidstvo ztrácí.

Ekonomická prosperita a pohodlnost má pro většinu lidí stále přednost před ochranou ekosystémů naší planety. A přírodní síly nám to mohou jednou vrátit tvrdým úderem, který zredukuje lidskou populaci. V tom osobně vidím mnohem větší nebezpečí pro naši budoucnost než epidemie koronaviru.

A to nejlepší, co můžete v boji s koronavirem udělat, je sportovat, zdravě se stravovat, otužovat se, nekouřit a dalšími způsoby podporovat svůj imunitní systém.

Děkujeme Petrovi za velmi přínosné informace. Originální text článku najdete zde.

Máte otázky? Napište

Související články