Zajímá vás, co se bude dít s cenami nemovitostí vzhledem k aktuální pandemické situaci? Půjdou zásadně dolů? Nebo je bude možné koupit levněji? Přečtěte si můj osobní názor. 

Názory na vývoj cen nemovitostí se liší, stejně jako je tomu jinde. Rád bych vám nabídl svůj pohled, který také odůvodním. 

Proč ceny nemovitostí od první vlny „jen“ stagnují?

Během první vlny pandemie se vyrojila řada názorů, že ceny nemovitostí půjdou dolů. Proč se ale tak nestalo?

Zásadní byly kroky státu, bank a dalších subjektů, které chtěly zmírnit ekonomické důsledky šířící se pandemie. Banky například daly lidem možnost odsunout splátky až o 6 měsíců. Snižovaly se odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Stát podporoval živnostníky a firmy řadou bonusů. Zkrátka vzniklo mnoho impulzů, které měly pomoci ekonomice. 

Dalším důvodem je, že meziročně počet nemovitostí na prodej klesl. V tomto je trh nekompromisní. Pokud je něčeho méně, má to často vliv na cenu.

Nesmíme zapomenout ani na setrvačnost, která u vývoje cen nemovitostí bezesporu funguje. Zatímco u akcií je propad okamžitý v řádu hodin, u nemovitostí to trvá měsíce

Shrnutí: Ačkoliv ceny nemovitostí meziročně stoupaly, od první vlny pandemie stagnovaly. Celorepublikově zůstaly ceny přibližně tam, kam do začátku roku 2020 dospěly. 

Významnou roli hrají ale také další věci, o kterých se dozvíte níže.  

Druhá vlna roztáčí další krizi. Kde se zastaví?

S nástupem druhé vlny se celý příběh začal roztáčet znovu. Jestli bude krize větší nebo menší z velké části záleží na rozsahu škod, dalších opatřeních a jejich rozsahu. Dále na tom, zda státní nebo soukromé subjekty poskytnou další náhrady nebo úlevy. 

Podpora tu nemůže být donekonečna, a proto nejde přesně odhadnout další vývoj. 

V jakém případě půjdou ceny nemovitostí dolů?

Nemalý počet podniků, především z řad gastronomie a cestovního ruchu, končí. Do realitní kanceláře nám přichází řada nabídek, jestli nevíme o někom, kdo by převzal zavedené restaurace či jiné provozovny. Majitelé už to zkrátka vzdali nebo neměli na výběr. 

Jakmile výrazně poroste nezaměstnanost, lidé začnou prodávat majetek, tedy i nemovitosti, aby se vyhnuli finančním problémům. Tím se zvýší počet nemovitostí na trhu a kupující si budou moct vybírat

Díky tomu vznikne tlak na cenu a ceny nemovitostí půjdou dolů. S tímto efektem máme zkušenosti už z roku 2008. 

U nájmů už se krize projevila snižováním cen… 

Krize už přepadla nájmy, ačkoliv se o tom moc nemluví. Vinu nese úpadek cestovního ruchu. Byty, které měli majitelé na krátkodobé pronájmy, financovali obvykle hypotékami. Aby si “zachránili kůži”, museli nemovitosti nabízet k dlouhodobým pronájmům. Stejně tak začaly hotely nabízet své pokoje k dlouhodobému pronájmu. 

Tím se razantně zvýšil počet nabídek. Tam, kde před rokem nebylo téměř možné sehnat byt na pronájem (za tržní ceny), jsou nyní desítky nemovitostí k pronájmu za daleko nižší částky. 

ALE: Velký kapitál bez pevné hodnoty v oběhu vybízí k investicím do nemovitostí

Neustále se tisknou nové a nové peníze, které nejsou opřené o pevnou hodnotu (zlato, nemovitosti a jiné). O těch virtuálních nemluvě. 

V oběhu je opravdu velký kapitál a lidé začnou hledat, kam peníze uložit. A jednou z nejjednodušších možností, jak peníze uložit a zhodnotit, jsou právě nemovitosti. Vidíme to u čerstvě prodaných nemovitostí. 

Proto podle mého názoru: Jestli ceny spadnou, tak v řádu jednotek procent, nikoliv v desítkách. Ne hned, ale jak jsem uvedl výše, v průběhu 3 až 9 měsíců.

Vše výše zmíněné prosím neberte jako nějaké dogma. Berte to jako názor lidí (mluvím za nás oba, tedy za Krulichovi ), kteří podnikají s nemovitostmi přes 13 let a díky zkušenostem se můžou k dané věci vyjádřit. 

Přesný vývoj závisí na dalším průběhu.  

Potřebujete poradit s prodejem či koupí nemovitosti? Ozvěte se nám.

Související články