„Lepší je nic nemít.“
„Peníze kazí charakter.“
Také jste někdy zaslechli tyto věty?

Dědictví a darování jsou témata, se kterými se v našem oboru setkáváme téměř denně, jsou velmi citlivá a často vzbuzují bouřlivé emoce. Proč ale?

Ať už se vás jedno ze zmíněných týkalo osobně nebo jste to jen zaslechli u známých, asi se shodneme, že pokud se tato záležitost nevyřeší “správně” může nadělat v rodinných vztazích a důvěře pěknou neplechu. Někdy to vede k tomu, že se rodinní příslušníci už nikdy nechtějí vidět…

„Ty se o sebe umíš postarat.“
„Ona není tak šikovná jako ty.“
„On tady s námi byl, zatímco ty jsi lítal po světě.“
„Ty máš svůj život…“

Když se rodina rozhodne upřednostnit jedno ze svých dětí, většinou zaznívají tyto věty. Ať už jsou věty více či méně pravdivé, znamená to, že by jeden ze sourozenců měl být upřednostněn? A druhý “potrestán” za to, že se dříve rozhodl postavit na vlastní nohy? Že je schopnější? Nebo za to, že má rodinu, pracuje celé dny, aby vše utáhli a proto má méně času na své nejbližší?

Ať už je pravda jakákoliv, peníze a majetek charakter nekazí, jen ho odhalují.
A určitě majetek nemůže za to, že se rozdělí nespravedlivě. To dělají lidi.

V každém případě, když už se toto téma začne řešit a nenechá se osudu, mělo by se řešit v klidu, s otevřenou myslí a s jasnou transparentní komunikací. Jedině tak může člověk dosáhnout řešení, kdy bude mít čisté svědomí jak vůči svým dětem, tak i těm kteří po nich následují. A pravděpodobně i dobré vztahy.